• bok@sendgift.pl
  • +48 22 868 04 99
  • Zapraszamy do kontaktu w godzinach 7:00 – 17:00
Dzień Ziemi 2021 – jak być bardziej eko?
Dzień Ziemi 2021 – jak być bardziej eko?

Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypada czwartek 22 kwietnia. To okazja, żeby zastanowić się nad swoimi codziennymi nawykami i tym, jak wpływają na ochronę środowiska czy ograniczenie liczby śmieci. Wiele działań i postaw korzystnych z punktu widzenia ekologii, także w krótkiej perspektywie przekłada się na wiele profitów. Zdecydowana większość ekologicznych działań oznacza przecież oszczędność w domowych budżecie.

Jak być bardziej eko? Zobacz popularne sposoby!

Dbanie o środowisko naturalne często nie musi wymagać wielkich wyrzeczeń. Wśród popularnych działań proekologicznych można wymienić na przykład:

  • używanie wielorazowych opakowań do przechowywania
  • używanie wielorazowych toreb na zakupy spożywcze
  •  wybieranie naturalnych kosmetyków
  • stosowanie ściereczek kuchennych zamiast ręczników jednorazowych
  • picie wody kranowej zamiast wody w jednorazowych, plastikowych butelkach - warto używać na przykład dzbanków i butelek filtrujących
  • ograniczenie zużycia wody na przykład przy zmywaniu naczyń, praniu odzieży czy myciu zębów
  • używanie naturalnych środków czyszczących czy mycia parowego zamiast detergentów
  • ograniczenie zbędnych zakupów

 

Czy pracodawca może wspierać ekologiczne postawy?

W pracy spędzamy blisko pół dnia, więc nieprzypadkowo mówi się o tym, że jest dla nas drugim domem. Firmy mogą na wielu poziomach promować proekologiczne działania i podstawy – zarówno bezpośrednio jak i w pośredni sposób wpływając na właściwe wybory swoich pracowników.

Co pracodawca może zrobić, aby wspierać ochronę środowiska naturalnego?

Znamy przykłady dużych korporacji, które ograniczyły produkcję plastiku o setki tysięcy ton. Często oznaczało to zmiany technologiczne, inną organizację pracy lub wprowadzenie do obiegu alternatywnych opakowań do swoich produktów. Jeszcze kilka lat temu zastosowanie w handlu papierowych toreb czy papierowych słomek i kubków w kawiarniach było niezwykle rzadkie. Teraz to obowiązujące standardy.

Jednak są też pewne zmiany, które można wprowadzić w każdej firmie – niezależnie od wielkości zatrudnienia i branży, w której działa.

  • Segregować śmieci chociaż ustawowy wymóg umieszczenia pojemników do segregacji odpadów jest spełniany, warto także zadbać o właściwą edukację, dawać dokładne instrukcje, gdzie umieszczać określone rodzaje odpadków no i dawać dobry przykład własną postawą.
  • Korzystać z wielorazowych opakowań im mniej plastiku tym lepiej! Dlatego warto szukać takich rozwiązań, które ograniczą jego ilość. Najlepszym przykładem mogą być drewniane skrzynki z owocami – takich opakowań na świeże owoce i warzywa można używać wielokrotnie! Przy okazji kolejnej dostawy puste skrzynki wymieniane są na pełne.
  • Oszczędzać energię – w tym miejscu warto wymienić chociażby zastosowanie żarówek energooszczędnych czy lamp LED o niewielkim zużyciu prądu a także gaszenie świateł w tych pomieszczeniach, gdzie nie muszą palić się cały czas. W ciągu dnia, jeśli to możliwe, warto korzystać z naturalnego nasłonecznienia.
  • Zużywać mniej paliwa – tworząc flotę samochodową warto pomyśleć o pojazdach o niewielki zużyciu paliwa. Dobrze jest także ograniczyć dalekie podróże samochodem, jeśli nie ma takiej konieczności. Wiele spotkań może odbyć się online. A w przypadku bezpośredniego kontaktu warto w niektórych sytuacjach rozważyć podróż komunikacją miejską zamiast służbowym autem.
  • Zużywać mniej papieru w procesie obiegu dokumentów – na przykład tworząc dokumenty w wersji cyfrowej a nie drukowanej.

Przeczytaj o tym, jak, jak nurt zero waste wprowadzamy w praktyce w Dailyfruits

Edukacja ekologiczna w firmie - czy to możliwe?

Warto pamiętać także o edukacji. Już od lat wielu polskich pracodawców tworzy programy welbeingowe czy programy edukacji żywieniowej. Łatwo dostrzec ich konkretne efekty w postaci mniejszej liczby absencji, lepszego stanu zdrowia pracowników, większego zadowolenia z pracy i efektywności.

Skoro można skutecznie inspirować i wspierać zdrowie pracowników, warto pomyśleć także o działaniach edukacyjnych zwiększających świadomość ekologiczną.

Firmy mogą stworzyć paczki dla pracowników, które będą zawierać konkretne produkty ułatwiające ekologiczne życie pracowników. Warto promować nurt zero waste!

Często ekologiczne inspiracje przychodzą spontanicznie! Wysyłając upominki dla pracowników zdalnych w opakowaniach kartonowych, często obserwujemy, co dzieje się z opakowaniami. Karton staje się domem dla kota albo, gdy się go pomaluje, zabawką dla dziecka. Drugie życie zyskują też drewniane skrzynki do uprawy ziół. Można ich przecież używać jako pojemnik do przechowywania różnych rzeczy!

do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium